Links

  Literature   Gallery   Technicalia   History   Forum             Home Page

Podstawowa
Literatura
  Pełna bibliografia
(wolno działa)
  Bibliografia Nadwornej  

 

Książki:

Polskie  
  Kruczek, Jan, Kusze. Katalog zbiorów, Muzeum Zamkowe, Pszczyna 2002
Doskonała nowa polska książka o kuszach. Napisana przez człowieka który kusze ceni i ma o nich nie małą wiedzę. Bardzo ładnie wydana (Papier kredowy), doskonałe rysunki i kolorowe zdjęcia. Każda kusza jest opisana i dokładnie zaprezentowana na kilkunastu zdjęciach.
Spis obiektów: 1.Przedmowa 2. Kusza jednostopowa 3. Lekka kusza myśliwska 4. Ciężka kusza myśliwska i tarczowa 5. j.w. inny typ 6. Kusza myśliwska na kule 7. Ciężka kusza myśliwska lub tarczowa 8. Lekka kusza myśliwska 9. Kusza myśliwska i tarczowa 10.Kusza tarczowa 11.Kusza myśliwska na kule
Jedyną wadą jest zbyt mała objętość - tylko 56 stron, ale podobno autor już pracuje nad czymś nowym...
  Werner, Jerzy, Polska broń. Łuk i kusza, Ossolineum, Wrocław 1974
To polska klasyczna książka o kuszy i łuku, napisana ciekawie ale jednak brak w niej informacji niezbędnych dla budującego repliki. Książka zawiera 78 stron ilustrowanego tekstu, 47 rysunków czarnobiałych, 4 fotografie kolorowe i 70 fotografii czarno białych. Większą cześć tej książki, poświeconą kuszom, można znaleźć w tym serwisie.
     
Obcojęzyczne  
  Ralph Payne-Gallwey The Book of the Crossbow, Dover Publications , 1995 (reprint 1904) ISBN 0-486-287203
Podstawa dla budowania replik kuszy! Książka napisana w 1904 roku przez Anglika który budował własne kusze. Jest w niej trochę anachronizmów i drobnych błędów ale bogactwo opisów i dokładność rysunków czynią z niej cenne źródło informacji. Podstawową zaletą jest dokładne zwymiarowanie każdej części opisywanych kusz. Autor skupia się na kuszach zachodnioeuropejskich i kulowych, obecny jest tez rozdział o katapultach.
  Alm, Josef, European Crossbows, Royal Armouries, London 1994
Jest to angielskie tłumaczenie szwedzkiego oryginału. Książka została napisana w 1948 roku ale nadal jest bardzo aktualnym źródłem informacji. Jest to chronologiczny przegląd ewolucji kusz w europie. Trochę większy nacisk położony jest na kusze skandynawskie - ale to rzecz zrozumiała. Generalnie - bardzo dobra merytorycznie pozycja.
  Harmuth, Egon, Die Armbrust, Graz 1986
Jeżeli szukasz pięknych zdjęć kusz nie jest to książka dla Ciebie, natomiast jeśli interesuje Cię teoria i budowa jest to niezaprzeczalnie numer jeden. Rozdział o teorii łuku naprawdę otwiera oczy i odrzuca myśli od piłowania resorów. Czytając „The Crossbow” Gallwaya zauważysz, że w pewnym momencie czegoś Ci brakuje, w „Die Armbrust” tego nie znajdziesz, jako współczesna książka uzupełniona jest wiedzą, której brakuje pozycji wydanej na początku XX w Można spotkać się z opinią, że książka Harmutha jest niemiecką wersją „The Crossbow”, nic bardziej mylnego, począwszy od zdjęć rentgenowskich a na wspomnianej teorii skończywszy wszystko to sprawia, że „Die Armbrust” stanowi absolutnie wymaganą pozycję. Niestety jak wszystko, co dobre prawie nie do zdobycia. (D)
  Paterson, W. F., A Guide to the Crossbow, published by the Society of Archer-Antiquities, 1990. No ISBN.
Napisana przez Williama Forbesa Patersona wieloletniego członka i prezydenta the Society of Archer-Antiquaries stanowi kolejną interesującą pozycję w kolekcji i stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy na temat budowy kusz i jej poszczególnych elementów. Rzetelnie potraktowany rozdział historyczny dostarcza nam daty cytowane przez wszystkich traktujących poważnie temat kuszy. Niedroga pozycja niestety wydana w ilości 1000 egz. (D)
  Jean Liebel (trans. Juliet Vale) Springalds and great crossbows HMSO
  "Crossbows" Treasures of the Tower; HMS Office, London 1981
  Zimmermann, Bernd; Mittelalterliche Geschossspitzen ,Schweizerischer Burgenverein , Basel 2000 ISBN 3-908182-10-7
    Hardy, Robert, Longbow: A Social and Military History, copyright 1992, Robert Hardy. ISBN: 1 85260 412 3
    Wilkinson-Latham, Robert, Phaidon Guide to Antique Weapons and Armour, Prentice-Hall, Inc., copyright 1981. ISBN: 0-13-661935-5
    Lake, Fred and Wright, Hal, Bibliography of Archery, Simon Archery Foundation, 1974.
    Higson, Daniel, The Bullet Crossbow, W. J. Sandiford, 1923.
    de. Cosson, Baron C.A., The Crossbow of Ulrich V Count of Wurtemburg, Westminster, 1893.
    Clark, John and Murphey, Ken, Crossbow Workshop Notes, Diamond Valley Archers, 1981.
    Combs, Roger, Crossbows, DBI Books, 1987.
    Bilson, Frank, Crossbows, Hippocrene, 1983.
    Stevens, George M., Crossbows: from Thirty-Five Years with the Weapon, Desert Publications, 1980.
    Wilbur, Martin C., History of the Crossbow, Shorey, 1972.
    Bradbury, Jim, The Medieval Archer, Boydell Press, 1992.
     
     
  Quaas,Gerhard (Herausgeber);Hofjagd. Aus den Sammlungen des Deutschen Historischen Museums.Edition Minerva, Wolfratshausen, 2002
Jest to katalog muzealny tyle ze skoncentrowany na mysliwstwie. Zawiera piękne egzemplarze także kusz i lewarow,ale nie jest to cos dla szukajacych danych technicznych
     
     
     
     
     
     

 

 

 

Back to main page